نخستين دوره طرح تخصصي ملي فرش در تهران روز جمعه توسط احمد نجفي بازيگر سينما و تلويزيون كليد خورد اولين دوره حراج تخصصي فرش و سومين طرح ملي فرش در تهران در سالن خانه همايش خيابان فرشته برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، در اين همايش كه تني چند از هنرمندان در حوزه فرش و بازيگران سينماو تلويزيون حضور داشتند به فروش برگزيده هاي فرش در كشور پرداخته شد.

زهرا محمود وند مدير نخستين طرح ملي فرش هدف از برگزاري اين همايش را شناخت سليقه مخاطبان برشمرد و گفت در اين حراجي كه توسط بسياري از علاقه مندان و هنرمندان دنبال مي شد تلاش شده كه جايگاه اصلي فرش به بافندگان فرش باز گردانده شود.
محمود وند افزود: خانه حراج ملي تاكنون اقدام به برگزاري دو دوره حراج ملي آثاري در زمينه نقاشي ، نقاشي خط، تهذيب و مينياتور خوشنويسي، صنايع دستي و فرش دستباف كرده است .

با توجه به اينكه اولين دوره حراج ملي با تمركز در فروش صنايع دستي براي نخستين بار در كشور برگزار شد با استقبال هنرمندان و هنر دوستان مواجه شده است.

مدير نخستين طرح ملي فرش همچنين گفت طبق فراخوان آثار بايد تا پانزده ارديبهشت به دبيرخانه طرح ارسال مي شد كه با وجود اتمام مهلت ارسال آن همچنان كارهاي جديدي به دبيرخانه معرفي مي شدند، خوشبختانه ما آنها را وارد فرآيند كارشناسي كرديم و از اين رو بيش از پانصد تخته فرش قالي و قاليچه و به دبيرخانه ارسال شده سي و سه اثر انتخاب شدند .

مدير نخستين طرح فرش تخصصي در ايران مبناي گزينش فرشها اشاره كرد و گفت مبناي انتخاب آثار متفاوت بوده است و چرا كه اين نخستين حراجي است كه برگزار مي شود از اين روز تلاش كرده ايم نظرهاي مختلفي را جويا شويم .

محمودوند با توجه به اينكه فرشهاي ايراني در مناطق مختلف جغرافيايي خاص خود قرار دارند افزود :علت كيفيت پايين برخي آثار امكان گزينش اثر در برخي مناطق نبود و اما در اين ميان فرشهاي راور كرمان، كاشان، قم، اصفهان، كردستان و مشهد از جمله شهرهاي بودند بيشترين آثار انتخابي را به خود اختصاص دادند .

وي همچنين قدمت نوع بافت و نقشه فرش را از ميعارهاي اصلي ديگر اين همايش عنوان كرد .

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *